DAG 1 - ROSKILDE/SVENDBORG- BENTWICH (TYSKLAND)
Længde på dagens etape: Fra Roskilde 163 km. Fra SVendborg 135 km
Turen starter fra Vikingemuseet i Roskilde eller fra Dansk Metal i Svendborg.
Cyklister, der ikke skal cykle hele vejen, starter med at tage bussen mod delstrækning 100 eller 50 km.
Del strækning 100 km: Start fra Ørslev eller Tårs Færgehavn
Del strækning 50 km: Start fra Højmølle Kro eller Maribo.
Færgeoverfart med Scandlines kl. 17.00-19.00.
Aftenbuffet ombord under sejladsen.
Sidste stræking er Rostock überseehafen – Bentwisch
Logi 3***Landgut Hotel Herman
DAG 2 - BENTWICH - RASTATT (TYSKLAND)
Længde på dagens kørsel: 833 km
Bustransport fra Bentwisch – til Rastatt.
Rejsetid inklusiv pauser 11 timer
Logi: 4**** Best Western Hotel Rastatt
DAG 3 - RASTATT - SAUSHEIM (FRANKRIG)
Længde på dagens etape: 170 km
Efter en god nattesøvn og morgenmad på hotellet tages fat på 2 etape. En relativ flad etape der følger Rhinen på den tyske og franske side.
Del strækning 100 km starter ved Eschau
Del strækning 50 km starter ved Heiteren
Depoterne er afstemt med 50-100 km etaperne.
Logi: Golde Tulip Mulhouse Basel
DAG 4 - SAUSHEIM - YVERDON-LES-BAINS (SCHWEIZ)
Længde på dagens etape 179 km
Dagens etape cykles i Frankrig og den nordvestlige del af Schweitz. En dag der byder på lidt udfordringer. Den første del er relativt fald. Den midterste del byder på en del højdemeter i smukt landskab. Flot nedkørsel på sidste del af dagens etape.
Delstrækning 100 km starter i Bellevue.
Delstrækning 50 km starter i byen Sessel.
Logi: 3 *** Hotel De La Source.
DAG 5 - YVERDON-LES-BAINS - CHAMBÉRY (FRANKRIG)
Længde på dagens etape: 182 km
Etape cykles i Schweitz lnags med Genevasøen til Frankrig. En smuk og afvekslende cykeloplevelse gennem små landsbyer og skov.
Delstrækning 100 km starter i Seut.
Delstrækning 50 km starter ved Le Quartier.
Logi: 3 *** Kyriad Chambery cente Curial
DAG 6 - CHAMBÉRY - LE BOURG D’OISANS (FRANKRIG)
Længde på dagens etape: 125 km
I dag skal der prøves kræfter med Alperne og serpentinerveje. Turen byder på 52 km i højderne, hvor det højeste punkt er 1.610 m. De første 50 km er en flad etape, ligesom de sidste 23 km, der køres langs floden La Romanche.
Delstrækning 100 km starter ved Saintte-Marie-d'Alloix
Delstrækning 50 km aftales. Køres i dalen uden de store højdemeter.
Logi: 3 *** Hôtel Restaurant L’Oberland
DAG 7 - DEN GRØNNE RUTE
Længde på dagens etape: 31 km
En smuk tur uden de vilde højdemeter. Det første stykke cykles på "Paradisruten" - en smal vej uden bilkørsel. Vejen følges gennem små landsbyer til Venosc. På tilbagevejen cykles til La Garde, opkørslen til Alpe d Huez med flot natur på den rolige vej gennem den lille by Le Bassey med et fantastisk panorama af bjerge til begge sider, over kanal La Ronanche og retur til hotellet.
Logi: 3 *** Hôtel Restaurant L’Oberland
DAG 8 - L’ALPE D’HUEZ
Længde på dagens etape: 47 km
Smuk panorama med bjerge, floder og søer - en forsmag på opkørslerne til Les Deux Alpes på vejen til Col du Calibier. Turen fortsætter ti La Garde med opkørslen til Alpe d'Huez. På turen passeres 2 tuneller (lys på cyklen)
Efter dagens cykelture pakkes bussen og cykler i Bikeliner, tidlig middag,
Hvorefter der er afgang med Danmark.
Søndag den 31.juli 2022
L Bourg d`Oisans- Roskilde km 1.710
Rejsetid inklusive pauser 23 timer.
Hjemkomst til Roskilde kl. ca.16.00